ПРЕЗЕНТАЦІЯ ТИПОВОЇ НАВЧАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «СОЛЬФЕДЖІО»

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ТИПОВОЇ НАВЧАЛЬНОЇ ПРОГРАМИ З НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ «СОЛЬФЕДЖІО»

Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти 17 серпня 2022 року у форматі онлайн провів інформаційний захід-презентацію типової навчальної програми з навчальної дисципліни «Сольфеджіо» – освітнього компонента типової освітньої програми середнього (базового) підрівня початкового професійного спрямування з музичного мистецтва для мистецьких шкіл.

Інформаційна підтримка: Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Марина Бриль, директор ДНМЦЗКМО, окреслила регламент роботи під час заходу, проінформувала про затвердження 47 типових навчальних програм середнього (базового) підрівня початкового професійного спрямування та продовження роботи над 20 програмами. Також вона наголосила на важливості такої роботи для викладачів мистецьких шкіл та подякувала розробникам усіх типових навчальних програм, рецензентам, обласним методичним центрам.

Презентація програми розпочалася з представлення колективу авторів та рецензентів типової навчальної програми «Сольфеджіо».

Представники експертного середовища окреслили сучасні питання опанування змістом теоретичних дисциплін, тенденції в навчання музичному мистецтву на початковій ланці, зазначили ключову роль навчальної дисципліни «Сольфеджіо» у формуванні музичних компетентностей, зокрема виконавських, відмітили актуальність.

Муравська Ольга, професор кафедри теоретичної та прикладної культурології Одеської національної музичної академії імені А. В. Нежданової, доктор мистецтвознавства, зазначила, що програму побудовано на принципах цілісності, наступності, рівномірності та послідовності викладення навчального матеріалу і його практичного засвоєння. Вона охоплює значний обсяг нормативного матеріалу, але й пропонує диференційний підхід до його засвоєння, а також дає можливість викладачам розподіляти години в робочих планах з огляду на можливості груп, насиченість і ґрунтовність теоретично-методичної бази, робить її доступною для викладачів з різним досвідом роботи. У виступі було підкреслено, що програма продовжує національні традиції викладання та фокус уваги спрямовує на формування національної самосвідомості українського народу на засадах його культурно-історичних традицій. 

Кобрин Наталя, викладач Львівського державного музичного ліцею ім. С. Крушельницької, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист, кандидат історичних наук, звернула увагу на провідні ідеї в загальному та спеціалізованому музичному вихованні, виділивши під час порівняння тренування слуху та ритміку на користь спеціалізованому навчанню. А також зупинилася на провідних ідеях вітчизняної методики викладання сольфеджіо та сучасних світових тенденцій (формуюча роль і загальна музична грамотність, вивчення рідної музичної мови, змістове розуміння теоретичних елементів, евристичні методи, «внутрішній слуховий стрій»).

Концепцію, теоретичну основу, цілі, принципи навчання, модулі та методичні підходи побудови типової навчальної програми, основні новації презентували автори-розробники:

Шевчук Соломія, викладач Львівського державного музичного ліцею імені С.Крушельницької, спеціаліст вищої категорії; лауреат першої премії конкурсу «Мистецтво молодих – 2001» (музикознавство) Академії мистецтв України; координатор групи, звернула увагу на традиції та новаторські ідеї, які відображені в змісті програми, опираючись на теорію множинного інтелекту, виокремила риси його музичного виду як здатності сприймати (слухача), розпізнавати (критик), виражати (виконавець), трансформувати (композитор) та можливості його гармонійного розвитку як одного з провідних завдань навчальної дисципліни «Сольфеджіо».

Темерова Лоліта, викладач Одеського фахового коледжу мистецтв імені К. Ф. Данькевича, спеціаліст вищої категорії, старший викладач, висвітлила структуру та логіку побудови програми і модуля як її складової одиниці, роз’яснила його змістовне та результативне наповнення, фокусуючись на теоретичних і практичних, відтворюючих і імпровізаційних елементах. Наголосила, що останні покликані підготовити і навчити учня застосовувати здобуті знання та практичні навички у власній музичній діяльності.

Томич Надія, викладач Коломийської дитячої музичної школи №1 імені А. Кос-Анатольського, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист, розповіла про шляхи розвитку музично-креативної складової особистості учня, запропоновані програмою, виховання умінь у сфері «музичної логістики» та публічні форми роботи в рамках викладання «Сольфеджіо», зокрема про урок-концерт «сольфеджіо- tutti» як один з підсумкових видів занять, в якому задіяні всі учні. Наголосила, що даний вид занять покликаний утвердити ситуацію успіху для всіх учнів та мотивувати їх до подальшого навчання.

Трансляція відбулася на facebook-сторінці ДНМЦЗКМО.

https://www.facebook.com/dnmczkmo/

До прямого ефіру долучилося більше 300 викладачів мистецьких шкіл, які коментували виступи та задавали питання.

Запис презентації концепції доступний за посиланням

https://fb.watch/eYxXOgflxY/ 

Типова навчальна програма розташована на сайті Центру

 https://www.dnmczkmo.org.ua/osvitni-programy/

17 серпня 2022 о 12.00 у форматі онлайн відбудеться інформаційний західпрезентація типової навчальної програми з навчальної дисципліни «Сольфеджіо» – освітнього компонента типової освітньої програми середнього (базового) підрівня початкового професійного спрямування з музичного мистецтва для мистецьких шкіл.

Інформаційна підтримка: Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти.

Представники Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти спільно з групою авторів-розробників презентують особливості освітнього змісту програми, ознайомлять з основними принципами, модулями та методичними підходами побудови типової навчальної програми.

Автори-розробники:

Шевчук С.Й., викладач Львівського державного музичного ліцею імені С.Крушельницької, спеціаліст вищої категорії; лауреат першої премії конкурсу «Мистецтво молодих – 2001» (музикознавство) Академії мистецтв України; координатор групи;

Олешко О.С., викладач Дитячої музичної школи № 9 ім. В.І.Сокальського (м.Харків), спеціаліст вищої категорії, викладач-методист;

Татаурова Л.І., викладач, завідуюча відділом музично-теоретичних дисциплін Дитячої школи мистецтв (м. Обухів, Київська обл.), спеціаліст вищої категорії, викладач-методист;

Темерова Л.О., викладач Одеського фахового коледжу мистецтв імені К.Ф.Данькевича, спеціаліст вищої категорії, старший викладач;

Томич Н.Й., викладач Коломийської дитячої музичної школи № 1 імені А.Кос-Анатольського, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист.

Запрошуємо до перегляду та участі всіх зацікавлених осіб.

Під час онлайн-трансляції буде можливість поставити питання спікерам.