МІЖНАРОДНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ МАРАФОН «ARTS FOR HEARTS 2020»

МІЖНАРОДНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ МАРАФОН «ARTS FOR HEARTS 2020»

На онлайн-платформі Zoom відбувся Міжнародний педагогічний марафон «ART FOR HEARTS 2020». Проєкт – переможець Програми «Навчання. Обміни. Резиденції. Дебюти» (НОРД) Українського культурного фонду Міністерства культури та інформаційної політики України.

Мета проєкту – створення умов для змін у соціумі для сприйняття людей з інвалідністю, розповсюдження кращих педагогічних практик навчання учнів з особливими освітніми потребами. Ця комунікаційна платформа планує також надавати свої пропозиції до різних нормативно-правових актів з питань інклюзивної мистецької освіти, що розробляються профільними міністерствами.

Організатори заходу

Проєкт реалізується за підтримки

Партнери проєкту

Проєкт передбачає ІІІ частини

І частина – 02, 03, 04 вересня 2020 р. (10.00-15.00)
ІІ частина – 16, 17, 18 вересня 2020 р. (10.00-15.00)
ІІІ частина – 30 вересня, 01, 02 жовтня 2020 р. (10.00-15.00)

І ЧАСТИНА

2 – 4 вересня 2020 року відбулася І частина Міжнародного педагогічного марафону «ARTS FOR HEARTS 2020» в онлайн форматі на платформі ZOOM за фінансової підтримки Українського культурного фонду Міністерства культури та інформаційної політики України.

З 10.00 до 15.00 до педагогічного заходу мали змогу долучитися всі зацікавлені: керівники та викладачі мистецьких шкіл України, батьки, психологи, митці та спеціалісти органів управлінь різних рівнів. 

Мета заходу полягала в стимуляції розвитку інклюзивної мистецької освіти в початкових мистецьких закладах країни, узагальненні та систематизації педагогічного досвіду викладачів, що працюють з дітьми з особливими освітніми потребами, а також у формуванні позитивного ставлення суспільства, викладацько-учнівської спільноти до інклюзивної освіти в мистецькій школі.

Ведуча марафону – Оксана Кравчук, директор Дитячої школи мистецтв №5 імені І.О.Дунаєвського м. Харкова.

З вітальними словами до учасників звернулися:

Богдан Ховзун – голова ГО «Всеукраїнська асоціація закладів мистецької освіти», директор Львівської державної музичної школи №6 ім. Б.-Ю. Янівського м. Львова;

Соломія Чубай – музикант, вокалістка гурту «Джалапіта», продюсер літературно-музичних проєктів м. Львова;

Зоя Колеснікова – директор Дитячої музичної школи №13 ім. М.Т.Коляди м. Харкова;

Леонід Бицюра – заступник Тернопільського міського голови.

Марина Бриль – директор Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти, кандидат психологічних наук, заслужений працівник культури України – мала перший виступ, який став підгрунтям для успішної роботи І частини марафону, вона представила інформаційну складову, успіхи, покрокові досягнення з розвитку інклюзивної мистецької освіти в Україні та задала позитивний тон заходу.

У рамках І частини проєкту своїм досвідом роботи, теоретичними розробками, цілями на майбутнє, практичними напрацюваннями з учнями з особливими освітніми потребами продемонстрували 18 спікерів.

Висловлювати власні думки слухачі могли в чаті ZOOM та заповнюючи анкету учасника. Найбільш теплі відгуки отримали:
♦ презентації практичних напрацювань;
♦ майстер-класи та відеозаписи уроків з дітьми з особливими освітніми потребами;
♦ знайомство з роботою музичного відділу для дітей з вадами зору дитячої музичної школи №13 ім. М.Т.Коляди м. Харкова;
♦ виступи
Влади Бучко – піаністки, лауреата міжнародних конкурсів (Італія, Іспанія, Франція), ведучої та експерту фестивалю креативної музичної педагогіки м. Києва; 
Маріанни Смбатян – художниці, режисерки, акторки та сценаристки театру, кореспондентки, волонтерки, оганізаторки соціального проєкту «Сильні Духом» м. Запоріжжя; 
Марини Ревенко – художнього керівника та режисера театрудля дітей з особливими освітніми потребами («Особливий театр»), керівника Вінницького Благодійного Фонду Розвитку Людини м. Вінніця; 
Садівничої Олени – завідувачки теоретичного відділу Дитячої музичної школи №39 м. Києва, викладача-методиста; 
Людмили Закопець – викладача Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької, викладача-методиста, заслуженого діяча мистецтв України.

Під час виступів спікерів було презентовано різні форми роботи в ансамблях, організацію вільного театрально-творчого простору для дітей з особливими освітніми потребами, розглянуто питання про особливості інклюзивного навчання в музичній школі, про зміну філософії відношення до дітей з особливими освітніми потребами в суспільстві, про розвиток емоційного інтелекту, арттерапію, артсинтезтерапію, кінотерапію, музикотерапію,медіакомпетентності тощо.

 02 вересня 2020 р.

 03 вересня 2020 р.

 04 вересня 2020 р.

Сертифікати І частини

ІІ ЧАСТИНА

ІІ частина Міжнародного педагогічного марафону «ARTS FOR HEARTS 2020» проходила 16 – 18 вересня  2020 року в онлайн форматі на платформі ZOOM за фінансової підтримки Українського культурного фонду Міністерства культури та інформаційної політики України.

Протягом трьох днів з 10.00 до 15.00 всі зацікавлені керівники та викладачі мистецьких шкіл України, батьки, психологи, митці та спеціалісти органів управлінь сфери освіти та культури мали змогу долучитися до педагогічного заходу.

Модератором заходів ІІ частини марафону була Оксана Кравчук – директор Дитячої школи мистецтв №5 ім. І.О.Дунаєвського м. Харкова.

З вітальними словами до учасників звернулися:
Анатолій Яловий – голова Дніпропетровської обласної організації профспілок працівників культури України;

Богдан Ховзун – голова ГО «Всеукраїнська асоціація закладів мистецької освіти», директор Львівської державної музичної школи №6 ім. Б.Ю. Янівського м. Львова;

Людмила Крижалко – заступник директора Департаменту культури та туризму Одеської міської ради;

Марина Бриль – директор Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти.

У рамках ІІ частини проєкту 18 спікерів продемонстрували свій досвід роботи, теоретичні розробки, своє бачення інклюзивної освіти, практичні напрацювання з учнями з особливими освітніми потребами, обговорили цілі на майбутнє.

Анатолій Яловий – голова Дніпропетровської обласної організації профспілок працівників культури України привітав учасників проєкту та у своїй промові підсумував, що розвиток інклюзивної мистецької освіти зможе досягнути великого розвитку шляхом залучення всіх зацікавлених осіб: від учнів, батьків, викладачів до представників центральних та місцевих органів влади, створивши нові програми, які будуть стимулювати запровадження інклюзивного навчання в мистецьких закладах України.

Підготовлена програма була насиченою за різними спеціалізаціями, побудована так, щоб можливості розвитку та запровадження навчання учнів з особливими освітніми потребами вже зараз втілювалися в життя мистецьких шкіл.

Найбільш теплі відгуки отримали презентації практичних напрацювань – майстер-класи та відеозаписи уроків з дітьми з особливими освітніми потребами, знайомство з роботою музичного відділу для дітей з вадами зору дитячої музичної школи №13 ім. М.Т. Коляди м. Харків.

Олеся Ольховська – викладач по класу фортепіано КПСМНЗ «ДМШ №13 ім. М. Т. Коляди» (м. Харків) презентувала «Особистісно орієнтований підхід до навчання дітей з різними особливостями психофізичного розвитку». Досвід організації роботи та навчання з дітьми з особливими потребами міста Одеси був представлений Вікторією Пастерначенко – директором, Світланою Трапезниковой – вчителем-реабілітологом, Ангеліною Лобко – дефектологом Інклюзивно-ресурсного центру №1, Нелею Фоміцькою – директором КПНЗ ДМШ №8 разом з колективом. Оособливо слухачам запам’ятався виступ Людмили Ковченко – викладача ДМШ №8, автора інклюзивної методики навчання для слабозорих дітей.

Лілія Назар – викладач Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату імені Соломії Крушельницької, викладач-методист, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри історії музики Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка – у своїй доповіді «Універсалізм музичного мистецтва та застосування його виняткових комунікативних властивостей в інклюзивній освіті» підвела проміжний підсумок проєкту та надихнула учасників продовжити самоосвіту в сфері інклюзивної мистецької освіти.

Людмила Закопець – викладач Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату ім. С. Крушельницької, викладач-методист, заслужений діяч мистецтв України – продовжила знайомство зі своєю унікальною практикою та своєю методикою роботи.

Ірина Ахекян – викладач по класу фортепіано Львівської державної музичної школи №1 ім. А. Кос-Анатольського, викладач-методист – у доповіді «Імпровізація як складова частина розвитку творчої особистості учня-піаніста з порушенням зору» презентувала свою роботу з дуетом учнів на основі розробленого нею збірника творів.

Родзинкою ІІ частини проєкту став виступ Хав’єра Дона Лукаса Пелайо – музиканта, викладача з міста Хуарес (Мексика), який має свій унікальний метод навчання дітей з РАС, та Олени Тумилович, Томаша Сочек – викладачів музичної школи Майора Хенрика Ієроніма Барановського з Кракова (Польща), які мають досвід роботи з учнями з особливими освітніми потребами.

Слухачі отримали унікальну різноманітну інформацію від «вузьких» спеціалістів. У коментарях учасники відмітили високий рівень організації марафону.

Загалом до перегляду марафону онлайн на різних платформах долучилися більше 21000 осіб. Після ІІ частини анкету заповнили 460 осіб, на питання «Чи змінилось Ваше ставлення до дітей з інвалідністю?» 84,3 % відповіли «так».

Слухачі та доповідачі ділилися власними думками в чаті системи ZOOM, на офіційній сторінці в мережі Фейсбук «Дитяча школа мистецтв № 5 ім. І.О.Дунаєвського м. Харків Україна», заповнюючи анкети. До того ж вони мають можливість продовжити спілкування, долучившись до загальнодоступної групи в мережі Фейсбук «Інклюзивній мистецькій освіті в Україні бути», яка вже об’єднала 1639 учасників.

 16 вересня 2020 р.

 17 вересня 2020 р.

 18 вересня 2020 р.

ІІІ ЧАСТИНА

Завершився останній ефір ІІІ частини Міжнародного педагогічного марафону «ARTS FOR HEARTS 2020». 

Модератором марафону була Оксана Кравчук – директор Дитячої школи мистецтв №5 ім. І.О.Дунаєвського м. Харків.

З вітальними словами до учасників зверталися:

Анатолій Яловий – голова Дніпропетровської обласної організації профспілок працівників культури України м. Дніпро.

Богдан Ховзун – голова ГО «Всеукраїнська асоціація закладів мистецької освіти», директор Львівської державної музичної школи №6 ім. Б.Ю. Янівського м. Львова.

Людмила Крижалко – заступник директора Департаменту культури та туризму Одеської міської ради м. Одеса.

Марина Бриль – директор Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти м. Київ.

Соломія Чубай – музикант, вокалістка гурту “Джалапіта”, продюсер літературно-музичних проєктів м. Львова.

Зоя Колеснікова  – директор Дитячої музичної школи №13 ім. М.Т. Коляди м. Харків.

Леонід Бицюра – заступник Тернопільського міського голови.

Ольга Россошанська – перший заступник Голови Державного агентства України з питань мистецтв та мистецької освіти  м. Київ.

Євген Хорошилов – начальник управління культури Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради.

Тетяна Мараховська – заступник директора Департаменту культури Харківської міської ради.

Лілія Назар – викладач Львівської середньої спеціалізованої музичної школи-інтернату імені Соломії Крушельницької, викладач-методист, кандидат мистецтвознавства,  доцент кафедри історії музики Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка.

У марафоні в якості спікерів взяли участь 45 доповідачів з України та 5 – з Польщі, Мексики, Литви та Ізраїлю. Кожен фахівець поділився своїм безцінним досвідом роботи з дітьми з особливими освітніми потребами (ООП). Були озвучені теоретичні відомості, практичні поради, методичні аспекти, продемонстровані відкриті уроки та систематизована інформація у вигляді презентацій. За підсумками марафону накопичилась величезна кількість корисних порад для викладачів мистецьких шкіл, що вже займаються з дітьми з особливими освітніми потребами, або планують у майбутньому.

 30 вересня 2020 р.

01 жовтня 2020 р.

02 жовтня 2020 р.

ЗАКЛЮЧНА ІНФОРМАЦІЙНА ЗУСТРІЧ

08 жовтня 2020 р. відбулась заключна інформаційна зустріч організаторів і партнерів.

Онлайн трансляція відбувалась на ФБ сторінці Дитяча школа мистецтв 5 Дунаєвського м. Харків Україна з 10.00 до 10.30 

Детальніше

На наших вересневих та жовтневих ефірах спікерами були: Марина Бриль (м. Київ), Марина Ревенко (м. Вінниця), Ірина Орленко (м. Одеса), Світлана Музикус (м. Миколаїв), Маріанна Смбатян (м. Запоріжжя), Лариса Оксимець (с. Велика Олександрівка, Київська обл.), Вікторія Чуркіна (м. Харків), Ірина Сухленко (м. Харків), Олеся Ольховська (м. Харків), Оксана Кравчук (м. Харків), Ольга Бражниченко (м. Дніпро), Владислава Бучко (м. Київ), Людмила Закопець (м. Львів), Алевтина Шугай (м. Харків), Наталя Івашура (м. Харків), Олена Садівнича (м. Київ), Вікторія Пастерначенко (м.Одеса),  Ангеліна Лобко (м.Одеса), Соломія Чубай (м. Львів), Хав’єр Дон Лукас Пелайо (м. Хуарес, Мексика), Маргарита Дергач (м. Запоріжжя), Олена Тумилович (м. Краків, Польща), Ірина Ахекян (м. Львів), Світлана Трапезникова (м. Одеса), Фоміцька Неля (м. Одеса), Христина Наломенко (м. Одеса), Тетяна Задорожко (м. Одеса), Людмила Ковченко (м. Одеса), Наталія Немогуща (м. Одеса), Олена Тананайко (м. Одеса), Віталій Сандуца (м. Одеса), Олена Сандуца (м. Одеса), Тетяна Сметаніна (м. Одеса), Анастасія Ангелова (м. Харків), Людмила Ковченко (м. Одеса), Лілія Назар (м. Львів), Ольга Мозіль (м. Львів), Корнієнко Марія (м.Харків), Кукушкіна Галина (м. Чорноморськ), Алла Коновалова (м. Харків), Олена Підгорнова (м. Харків), Бакшеєв Ілля (м. Харків), Наталія Стірт ( м. Хайфа, Ізраїль), Олена Дiдух (м. Ковель),  Олена Підгорна (м. Харків), Поліна Зоріна (м. Харків), Сабіна Колібатайде (м. Вільнюс, Литва), Лариса Калініна (м. Миколаїв), Лілія Назар (м. Львів), Томаш Сочек (м. Краків, Польща).

Кожен ефір переглянули близько 4,5-7 тис осіб на сторінці у Facebook, а загалом близько 39 тис. осіб. Географія наших слухачів охопила ледь не всю країну, завдяки формату проведення проєкту – онлайн.

Міжнародний педагогічний марафон «ARTS FOR HEARTS 2020» не про суху теорію, він про зворушливі історії перемог дітей з інвалідністю та їх викладачів, він про пошуки важливих і необхідних рішень, про акти доброти і людяності, єднання і безумовну любов. Ми впевнені, що всі фахівці прикладами своєї роботи змогли донести до кожного слухача важливий меседж, який допоможе зруйнувати стереотипи суспільства у питаннях людей з інвалідністю. Учасники проєкту змогли побувати за лаштунками процесу мистецького виховання дітей з особливими освітніми потребами, а не лише спостерігати за результатами кропіткої праці. Спікери розповідали про свій досвід без прикрас, відкрито говорили про труднощі та невдачі, що їх спіткали на початку шляху. Це допоможе іншим викладачам більш реально оцінити ситуацію і знайти вірне рішення.

Ми вважаємо вже великою перемогою те, що наш марафон надихнув багатьох викладачів мистецьких шкіл розпочати роботу з дітьми з ООП. Близько 200 учасників проєкту відмічають в опитувальній анкеті, що готові працювати з такими дітьми. 85% глядачів змінили своє ставлення до навчання  дітей з інвалідністю разом з нейротиповими однолітками. Багато спікерів підкреслювали, що робота з дітьми з інвалідністю – це не страшно, якщо педагог відчуває, що він не байдужий до історій таких дітей, якщо він хоче допомогти, то обов’язково потрібно спробувати. Вже зараз такий викладач заручиться підтримкою його колег і наш марафон цьому посприяв та об’єднав відкритих до діалогу педагогів.

Проєктна команда також завдячує інформаційній підтримці голів міських та обласних рад, керівникам мистецьких шкіл, що допомогли розповсюдити відомості стосовно проведення марафону.

Безліч теплих відгуків глядачі залишили на пошті arts.for.hearts202@gmail.com, під дописами та відео на Facebook, в офіційних та неформальних зверненнях до керівника проєкту. Велика зацікавленість аудиторії не вщухала до останнього дня ефірів та свідчить про актуальність теми інклюзивної освіти серед викладачів мистецьких шкіл та усіх зацікавлених осіб, а отже зусилля не були даремними.

Це були дуже емоційні, насичені зустрічі. Але на цьому проєкт не закінчується, попереду багато нових звершень, дуже завдячуємо усім, хто був причетний до Міжнародного педагогічного марафону «ARTS FOR HEARS 2020». Він допоміг знайти нових друзів, однодумців, партнерів, розширити горизонти уявлень про мистецьку освіту дітей з інвалідністю, узагальнити методики викладання, набути нових компетенцій, створити об’єднане середовище фахівців з України та з-закордону, віднайти щось нове, що відбилося у душі.

Отож, ми не кажемо: «Бувайте», ми кажемо: «До нових зустрічей»!

КОНТАКТИ

Сайт школи:
http://dshm5.com.ua/o_nas/i_o__dunaevskiy_i_harkov.html

Офіційна сторінка ДШМ №5 ім. І.О.Дунаєвського у Facebook:
https://www.facebook.com/artshkola5kharkiv

Електронна пошта:
arts.for.hearts.2020@gmail/com

Youtube канал:
https://www.youtube.com/channel/UCgYCD0Fx8XJbczwmlBRoTDA 

Контактні телефони:

067 290 87 15 (+ вайбер)
063 684 41 80 (+ вайбер)

Електронні адреси учасників (Excel)